Holá fakta o holení v rozkroku

Chlupy v podpaží, rozkroku a jejich (ne)holení jsou stejně třaskavé téma jako domácí porody. Navzdory skutečnosti, že tu nejde o život. Ať už se svým porostem děláte cokoli, můžou se vám hodit podložené informace.

Proč máme chlupy

Blonďaté, kudrnaté, husté, jemné, tmavé nebo rezavé, všechny mají jeden účel: chránit naše citlivé partie. Ochlupení v podpaží a rozkroku, které nám zbylo po našich osrstěných předcích, dále signalizuje, že jeho nositel je zralý k tomu provozovat sex a množit se. A to není všechno. Leccos naznačují něžná slovní spojení „vonná tráva“ nebo „mech“, která pro chloupky v klíně existují v čínštině. Pokožka v klíně i v podpaží totiž vydává vůni, která obsahuje feromony. Ochlupení pomáhá uvolňovat tento „osobní parfém“ do okolí a lákat potenciální sexuální partnery. U žen se vůně navíc mění v závislosti na menstruačním cyklu.

Jak na intimní hygienu

Navzdory výkřikům, které se na vás sesypou po desítkách, když se na ženském diskusním fóru odvážíte zeptat, proč si se (ne)holit, není na ochlupení v rozkroku nic nehygienického. Vagina má úžasnou schopnost samočištění, takže jediné, co je potřeba dělat, je pravidelně se omývat vodou a případně prostředkem na intimní partie.

Holení není zdravé. Jako fakt.

I když hlaďounká pokožka působí na pohled čistě a vymydleně, opak je pravdou. Při holení nebo depilaci voskem si způsobíte bezpočet mikroskopických zranění, která dovnitř zvou mikroby všeho druhu. Tím spíš, že v rozkroku bývá vlhčeji než na odhalených částech těla. Například závodní cyklistky se neholí v tříslech vůbec a mají pro to dobré důvody. Ochlupení chrání pokožku kolem přirození před třením, kterému jsou závodnice vystavené při dlouhých štrekách v sedle. Takže se zbytečně neodřou a podají lepší výkon. Tentýž princip platí při sexu, kdy je vaše pokožka vystavená intenzivnímu tření (i když hodiny to asi netrvá, uznávám). Narušená kůže je také méně odolná proti nákaze pohlavními chorobami jako chlamydie nebo genitální herpes.

Jak se holit bez zbytečných následků

Kromě rizika v podobě infekcí vás může potkat také patálie v podobě svědění nebo zanícených pupínků (které nejsou zrovna sexy, co si budeme povídat). Když už se tedy holíte, dělejte to šetrně. Před holením si chloupky zastřihněte nakrátko. Udělejte si jemný peeling a hlavně: neholte se nasucho a používejte ostrou žiletku. Potom si holé partie natřete gelem s aloe vera nebo jiným zklidňujícím prostředkem. Horká sprcha nebo koupel taky není ideální způsob zklidnění podrážděné kůže, takže si radši počkejte do druhého dne.

Zarůstání a jak mu předcházet

K zarůstání dochází hlavně po depilaci voskem. Nově dorůstající chloupek nevyroste na povrch a namísto toho se tísní pod kůží. Nevypadá to hezky a není to příjemné. Odolejte pokušení dloubat zarostlé chloupky ven a namísto toho aplikujte jemný peelingový prostředek. Pokud zarůstání přetrvává, zvažte možnost chloupky jen zastřihávat.

Co dělat, když říznete do živého

Nejlepší první pomoc vám poskytne kamenec, který při holení používali už naši dědečkové. (Babičky, pokud vím, ne.) Jedná se o minerál síran draselno-hlinitý, který má schopnost stáhnout póry a zastavit krvácení, což je přesně to, co potřebujete po holení. Jeho používání nemusíte omezovat na případy pořezání. Skvěle funguje i proti pocení, takže pro ošetření oholeného podpaží je to ideální volba.

Holení versus brazilka

Brazilská depilace (která se provádí horkým voskem ve speciálních salonech) má oproti holení dvě hlavní výhody: nemusíte si to dělat samy a hladká kůže vám vydrží déle. Nevýhod je víc, záleží na tom, co vám osobně přijde jako přínosnější. Za prvé: „brazilka“ bolí jako čert. Za druhé je to nákladná procedura. Dále vám způsobí poranění v podobě narušených cibulek ochlupení uložených hluboko v pokožce. Podrážděnou kůži nesmíte 24 hodin vystavovat slunci ani působení horké vody, na sex zapomeňte nejméně do druhého dne. A když budete mít opravdu smůlu, může vás postihnout virová infekce zvaná Molluscum contagiosum.

Ptáme se…

Jakou kadeřnickou úpravu rozkroku volíte vy?

Máte radši holení, brazilku nebo přírodní styl?

Olga Pohl

Olga Pohl píše ráda a zkušeně. A ještě radši mění slova v činy. Takže když přišla řeč na Maliní, měly jsme jasno. Budeme psát o tématech, o kterých se doteď jen mluvilo. A ještě k tomu potichu. Ženské pohlaví přece není jen ta prima věc v kalhotkách. Ale taky polovina lidstva, která pořád není dost slyšet.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

La petite mort: Už jste někdy zažila malou smrt?

La petite mort: Už jste někdy zažila malou smrt?

Dech se zrychluje, tělo propíná, vzrušení hromadí. Už, už! Slastný pocit, kůže mravenčí, v uších hučí, před očima temno, oblast pánve se zmítá v rytmických svalových kontrakcích. Napětí opadá, tělo ochabuje, mozek vypíná. Gratuluji, právě jste zakusily to, čemu...

číst více
Kulturní mýty: Ženy se neumějí prosadit (ani spolupracovat)

Kulturní mýty: Ženy se neumějí prosadit (ani spolupracovat)

Je načase přestat věřit, že na vedoucích pozicích je málo žen, protože nejsou tak schopné, soutěživé a odvážné jako muži. Nebo že mezi sebou jen soupeří (o muže). Máme pro vás solidní vědecká data.   Ženy jsou “od přírody” mírnější, ústupnější a přizpůsobivější. Proto...

číst více