La petite mort: Už jste někdy zažila malou smrt?

Dech se zrychluje, tělo propíná, vzrušení hromadí. Už, už! Slastný pocit, kůže mravenčí, v uších hučí, před očima temno, oblast pánve se zmítá v rytmických svalových kontrakcích. Napětí opadá, tělo ochabuje, mozek vypíná. Gratuluji, právě jste zakusily to, čemu Francouzi říkají la petite mort!

Není mord jako mort

Přestože la petit mort v překladu znamená doslova malá smrt, nejedná se o žádnou formu klinické zástavy srdce či jakéhokoliv jiného život ohrožujícího stavu člověka. Dneska se celkem běžně užívá k vyjádření slastného vyvrcholení, tedy orgasmu. Proč po něm často následuje otupení a únava? Připisuje se uvolnění peptidického hormonu – prolaktinu nebo taky faktu, že po intenzivní fyzické aktivitě je potřeba krátkého odpočinku. A tak není divu, proč si právě tento stav zasloužil ono symbolické označení.

Kulturní orgasmus

Možná už jste na výraz la petite mort narazily například v literatuře, slyšely označení ve filmu nebo divadle. V Canterburských povídkách se autor Geoffrey Chaucer (14. století!) humorně zmiňuje, že příliš častý sex může mít spojitost se smrtí. Shakespearova tvorba je protkaná sexuálními narážkami, začtěte se do komedie Mnoho povyku pro nic nebo tragédie Král Lear a narážky na malé smrti určitě neujdou vašemu zraku. Literární kritik Roland Barthes dokonce využívá výraz k přiblížení požitku při čtení literatury, tedy dalo by se říct jako katarzní zážitek z umění. Pokud si tak intenzivní kulturní zážitek ze svého života vybavíte, blahopřeji. Sexuální malá smrt je naštěstí mnohem dostupnějším zbožím.

Odkud vítr vane

Chcete-li původ slovního spojení hledat v zemi sýrů, dobrého vína, líbání a Eiffelovky, tak mi dovolte, abych váš prst na mapě posunula o něco výš. První zmínka o tzv. a little death (tedy malé smrti), pochází z Anglie druhé poloviny 16. století. Tímto výrazem se tehdy označoval záchvat mdloby, později nervová křeč. Význam odkazující k vyvrcholení se začal užívat až o více než tři sta let později, v roce 1882. Jistou spojitost bychom však mohly nalézt už ve středověku, kdy byli lékaři přesvědčeni, že příliš sexu škodí zdraví a někdy může vést až ke smrti, protože sexuální vyvrcholení má za následek “odčerpání životní síly z těla”. (Vzpomínáte na Chaucera?). Moderní filozofové vnímají la petite mort jako něco víc, než jen fyzický akt sexuálního uvolnění, zaměřují se také na psychiku. Spirituální uvolnění spojené s orgasmem. Podle této teorie se můžeme díky orgasmu chvilkově oprostit od sebe sama.

Malé umírání žen

Přestože se vibrátory začaly prodávat dříve než vysavače (na začátku 20. století), dodnes je mnoho žen, které orgasmus nikdy nezažily. Možná takovou ženu vídáte ve zpětném zrcátku. Ne na každou z nás totiž platí “dvacet zaručených tipů jak dosáhnout orgasmu”. Muži mohou být zmatení, jaktože to na nás nefunguje, když přece psali, že tohle zabírá? Ženy pak často nechtějí zklamat a orgasmus jednoduše předstírají.

Oscara v posteli nezískáte

Pokud chcete onoho slastného la petite mort jednoho krásného dne dosáhnout, musí jít kurzy herectví stranou. Dost často ženy (a samozřejmě i mužské protějšky) překvapí, jak zvláštní dotyky a na jak zvláštních místech jim dělají dobře. Zkuste se nestydět o nich mluvit, i když to jde někdy ztuha. Jakmile partneři dokážou o svých delikátních choutkách otevřeně mluvit, nejenže zvyšují možnost oboustranného četnějšího a intenzivnějšího zažívání malé smrti, ale posilují i vzájemnou důvěru.

Kruh se uzavírá

Biologicky neoddiskutovatelným faktem je, že sex ve svém základě slouží k rozmnožování. Tak jako u všech živočichů. Existují teorie, které podporují přesvědčení, že orgasmus pomáhá úspěšnějšímu oplodnění. Díky výzkumům je ale toto tvrzení momentálně přesunuto do komůrky s názvem Sexuální mýty. Je sice pravda, že zmiňovaný oxytocin, který se v průběhu orgasmu v těle tvoří, může pomoci spermiím v rychlejším přesunu a tudíž by zdánlivě mohl být nápomocný. Laboratorní výzkum ovšem pracoval s cca 60 x větším množstvím oxytocinu, než kolik je lidské tělo schopno ho během orgasmu vyprodukovat. Rozhodně se ale shodneme, že i když se snažíte o početí, orgasmus vám nikterak ublížit nemůže. Ba právě naopak. A tak se kruh la petite mort opět poeticky uzavírá. Malou smrtí k velkému životu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kulturní mýty: Ženy se neumějí prosadit (ani spolupracovat)

Kulturní mýty: Ženy se neumějí prosadit (ani spolupracovat)

Je načase přestat věřit, že na vedoucích pozicích je málo žen, protože nejsou tak schopné, soutěživé a odvážné jako muži. Nebo že mezi sebou jen soupeří (o muže). Máme pro vás solidní vědecká data.   Ženy jsou “od přírody” mírnější, ústupnější a přizpůsobivější. Proto...

číst více
Kulturní mýty: Žena nedokáže lovit a uživit rodinu

Kulturní mýty: Žena nedokáže lovit a uživit rodinu

A když dokáže, je to něco jako medvěd na bicyklu. Zvládne to, ale nemotorně. Výzkumy ukazují, že představa muže-živitele, co se vítězně vrací z lovu na mamuta, se míjí s realitou. Nejen dnešní, ale i tou pravěkou. Příběh o tom, jak se o vývoj lidstva zasloužili...

číst více