Vlhko v kalhotkách nejen při vzrušení: Jak porozumět výtoku

Výtok není zrovna téma, které otevřete nad cappuccinem, víme. V dívčím světě se vlhká témata neprobírají denně, popřípadě je k nim potřeba nějaká ta dvojka vína. Ale protože pro výtok rozhodně žádný suchý únor neplatí, pojďme si zodpovědět otázku: Jak se výtok v průběhu měsíce mění a co se nám snaží sdělit?

Ne vždy vlhko znamená, že jste při chutí

Mužům to neprozrazujme, ale tečeme i bez nich. Vlhké stopy na kalhotkách totiž ne vždycky znamenají, že jsme nažhavené si s nimi zaskotačit. Na začátek si tedy řekněme, že pod termín “výtok” lze schovat všechno, co opouští naší vagínu: od lubrikačního sekretu přes cervikální hlen až po ejakulát. A teď ty rozdíly.

Mokro ohlašující pořádnou jízdu 

Lubrikační sekret signalizuje, že se ženské pohlavní orgány připravují na velkou jízdu – je to normální fyziologická a psychologická reakce doprovázející vzrušení, při níž dochází k většímu prokrvení genitálií – a zaplaťpánbůh za to. Díky zvýšenémů průtoku a “tlaku” se totiž vytlačí tekutina na povrch vaginálních stěn a my tak máme pojistku na bezbolestný sex, který proběhne doslova “jako po másle”. Oproti tomu ejakulát, to už je taková třešnička na dortu, na které si však nesmlsneme všechny. Pravděpodobně za ním stojí tzv. Skeneho žlázy, v nichž se nahromadí tekutina a simbasalabim, vysněná sexy show mnoha mužů s názvem “ženský výstřik” je na světě. Teď ale zpátky na zem. A ke kalhotkám, které vám zvlhly třeba při…placení složenek.

Cervikální hlen = důležitá součást výtoku

Cervikální hlen je tekutý až gelovitý výtok z děložního čípku, jehož konzistence i barva se během menstruačního cyklu mění.  Zanechává vám tak na kalhotkách důležité zprávy o tom, co se uvnitř vás děje. Problém ale je, že na čtení z kalhotek vás pravděpodobně nikdo nezaškolil, takže to teď musíme udělat my. 

Kalhotky jako inbox důležitých zpráv

Tak za prvé, jestli si myslíte, že se jedná o podobně nespolehlivou techniku jako čtení osudu z kávového lógru, tak vás uklidníme. Vzorce výtoku jsou stálé a jakmile je pochopíte, poznáte, kdy například stoupá hladina estrogenu, kdy je vysoká pravděpodobnost otěhotnění a samozřejmě také to, když je s vámi něco v nepořádku. No a ptáte se, co všechno k tomu budete potřebovat? Oči, kus toaletního papíru, případně prsty. Nic víc.

1. Menstruační cyklus a krátce po něm

Zatímco my máme suchou pauzu v únoru, výtok si dává “voraz” během menstruace. Hladiny estrogenu jsou totiž v první dny cyklu nízké, a jelikož právě estrogen má produkci cervikálního hlenu na svědomí, tak po hlenu jako by se slehla zem. Záhy ho však nahradí menstruační krev, takže v kalhotkách bude pro změnu červeno…Hlen se však často neobjeví ani v prvních dnech po menstruaci, takže pár dnů na suchu je nám přece jen dopřáno. 

2. Když je dole lepkavo, bílo či krémovo, blíží se ovulace

Jak začne hladina estrogenu stoupat, děložní čípek začíná být více v zápřahu. Na kalhotky pustí první zprávy o tom, že se blíží ovulace. Tato tekutina může být zpočátku hustá a lepkavá, nejčastěji krémové barvy či dokonce nažloutlá. Trvá-li váš cyklus 28 dnů, tak poprvé ji můžete zaznamenat okolo 9. nebo 10. dne (to jsou však pouze orientační čísla, jelikož každá žena může mít načasování trošku jinak). 

 

3. Ovulace, výtok jako skvělá klouzačka pro spermie

S blížící se ovulací začne být vaše pochva pravděpodobně daleko vlhčí a výtok kluzčí a vodovější, protože obsah vody v něm čím dál víc stoupá – to zapříčiní i to, že se tekutina stane pružnější a jasnější. Jakmile je estrogen na vrcholu, tzn. 1-2 dny před ovulací, připomíná hlen syrový vaječný bílek, který můžete natáhnout mezi palcem a ukazováčkem až na několik centimetrů. Množství výtoku je v této sobě u každé ženy jiné, ale může to být až 10-20krát více než v jiných částech cyklu. Po takové tekutině se spermiím klouže jedna báseň. 

4. A brzy zase na suchu aneb v hlavní roli progesteron

Když je po ovulaci, výtok se opět mění. Už na první pohled poznáte, že konzistence není tak kluzká a že množství tekutiny v době tzv. luteální fáze čím dál víc klesá. Progesteron, jakožto dominantní hormon této fáze, sekreci děložního čípku tlumí, a tak vás na kalhotách čeká jen menší lepkavá zpráva nebo úplné sucho. A to je známkou, že se blíží menstruace…začne nový cyklus…a takhle pořád dokolečka.

Tušily jste, že vám skvrny na kalhotkách mohou leccos prozradit? A že mnoho žen tak spolehlivě pozná, v jaké fázi cyklu jsou? Nebo byl pro pro vás dnešní článek úplná heuréka?

Ptáme se…

  • Poznáte podle svého těla, v jaké fázi cyklu jste? 
  • Spoléháte se jen na sebe nebo sáhnete po ovulačním testu nebo antikoncepční pomůcce? 

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

La petite mort: Už jste někdy zažila malou smrt?

La petite mort: Už jste někdy zažila malou smrt?

Dech se zrychluje, tělo propíná, vzrušení hromadí. Už, už! Slastný pocit, kůže mravenčí, v uších hučí, před očima temno, oblast pánve se zmítá v rytmických svalových kontrakcích. Napětí opadá, tělo ochabuje, mozek vypíná. Gratuluji, právě jste zakusily to, čemu...

číst více
Kulturní mýty: Ženy se neumějí prosadit (ani spolupracovat)

Kulturní mýty: Ženy se neumějí prosadit (ani spolupracovat)

Je načase přestat věřit, že na vedoucích pozicích je málo žen, protože nejsou tak schopné, soutěživé a odvážné jako muži. Nebo že mezi sebou jen soupeří (o muže). Máme pro vás solidní vědecká data.   Ženy jsou “od přírody” mírnější, ústupnější a přizpůsobivější. Proto...

číst více
Kulturní mýty: Žena nedokáže lovit a uživit rodinu

Kulturní mýty: Žena nedokáže lovit a uživit rodinu

A když dokáže, je to něco jako medvěd na bicyklu. Zvládne to, ale nemotorně. Výzkumy ukazují, že představa muže-živitele, co se vítězně vrací z lovu na mamuta, se míjí s realitou. Nejen dnešní, ale i tou pravěkou. Příběh o tom, jak se o vývoj lidstva zasloužili...

číst více